Účastníci konference k Terezínské deklaraci podpořili boj proti antisemitismu
11. listopadu 2022 19:01 Redakce BC | Aktuálně - Domácí zprávy
Mezinárodní konferenci k Terezínské deklaraci v Černínském paláci zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Třídenní konference od 2. do 4. listopadu 2022 měla za cíl podpořit boj proti antisemitismu, vyzdvihnout úlohu vzdělávání a vyzvat k nápravě křivd z doby holocaustu. Zabývala se i situací přeživších války na Ukrajině. Akce, kterou Česko pořádalo v rámci předsednictví v Radě EU, se zúčastnili zástupci 47 signatářských států.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský ve svém projevu vyzval zástupce signatářských států Terezínské deklarace, aby podnikly potřebné kroky k naplňování jejích závazků: „V tomto roce se musíme potýkat s kritickými otázkami, jako jsou bezpečnostní hrozby, dodávky energií a růst cen. Přesto se musíme zasazovat o lidská práva a věnovat velkou pozornost dalším hrozbám, které ohrožují náš způsob života, včetně rasismu a antisemitismu.“ V tomto kontextu šéf české diplomacie upozornil i na dopady války na Ukrajině nebo hrozbu v podobě dezinformačních kampaní: „Nyní čelíme jak ozbrojenému konfliktu v Evropě, o kterém jsme si mysleli, že se už nikdy nebude opakovat, tak i výbuchům rasismu a národnostní a náboženské nesnášenlivosti. Pokud nechceme, aby se historie opakovala, musíme udržovat připomínání holocaustu a nenechat žádný prostor pro dezinformace nebo překrucování pravd,“ uvedl ministr Lipavský.
K účastníkům a hostům konference promluvil ve video projevu také ministr zahraničních věcí USA Antony Blinken, zazněly i zdravice prezidenta ČR Miloše Zemana a prezidenta Státu Izrael Jicchaka Herzoga. Konferenci organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí pod vedením zvláštního zmocněnce pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání Roberta Řeháka.
Kromě setkání expertů pořádaného ve spolupráci s Centrem pro studium holocaustu a židovské literatury a Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy měli účastníci konference také možnost se osobně setkat s přeživšími holocaustu, vyslechnout koncert terezínských skladatelů nazvaný Defiant Requiem a uskutečnit návštěvu Terezína. V rámci vyhlášené mezinárodní soutěže pro mladé lidi v tvorbě videí na téma „Proč a jak dnes připomínat holocaust?“ byli pozváni na konferenci i vybraní mladí soutěžící z několika států světa.
Více informací o konferenci je k dispozici na stránkách www.mzv.cz/terezindeclaration.